Jak przebiega proces odchudzania? Ta wiedza pomoże Wam osiągnąć upragniony cel!

Jednym z najczęstszych błędów podczas stosowania diety redukcyjnej (odchudzającej) jest porzucenie założeń diety, gdy demotywuje nas chwilowy brak efektów. Niestety to najgorsza strategia jaką możemy wybrać. Zatem co zrobić w takiej sytuacji? Jak zmienia się masa ciała podczas odchudzania? Poznanie odpowiedzi na te pytania pomoże Wam w osiągnięciu wymarzonej wagi.

Jak zmienia się masa ciała podczas odchudzania?

Zazwyczaj na początku stosowania diety odchudzającej masa ciała zmienia się najszybciej. Wynika to nie tylko z utraty tkanki tłuszczowej, ale też wody. Poza tym organizm nie zdążył się jeszcze przyzwyczaić do nowych zachowań żywieniowych, więc reakcja na zmiany daje szybki efekt. Ważne, aby dopilnować posiłków potreningowych, które dostarczą białka na budulec dla mięśni. W przeciwnym razie możemy zauważyć także spadek masy mięśniowej.

Po 3-4 tygodniach (a czasem nawet szybciej) zwykle spadek masy ciała zwalnia. Możemy natomiast zaobserwować, że zmniejsza się głównie zawartość tkanki tłuszczowej. To dobrze: organizm sięga do swoich rezerw. Ten etap trwa nawet do kilku tygodni - im więcej mamy do zrzucenia, tym dłużej. Najważniejsza jest konsekwencja.

Co robić, gdy waga przestaje spadać?

Całkiem normalne jest, że u większości osób w pewnym momencie masa ciała zatrzymuje się. Nawet do 4 tygodni Twoja waga łazienkowa może pokazywać podobne wartości. Ten etap nazywamy fazą plateau. Organizm broni się przed utratą zapasów energii. Jeśli jesteś w tej fazie, nie podejmuj samodzielnie decyzji o zmianach w planie żywieniowym i treningowym. Zbyt gwałtowne zwiększenie lub zmniejszenie ilości spożywanych kalorii może Ci pokrzyżować plany. Podobnie zbyt intensywne i za częste treningi. Najlepiej skonsultuj się ze swoim dietetykiem lub trenerem - oni ustalą właściwe postępowanie oraz pomogą Ci utrzymać motywację, tak ważną w tym etapie.

Kolejny etap jest kluczowy dla utrzymania pięknej figury!

Po fazie plateau ilość tkanki tłuszczowej ponownie się zmniejsza, aż uzyskujemy docelową masę ciała i utrzymujemy ją przez pewien czas. Następnie stopniowo dążymy do diety normokalorycznej, czyli takiej, która pokryje Twoje nowe zapotrzebowanie na energię (wychodzimy z diety). W zależności od przyjętej na początku strategii ten etap może trwać krócej lub dłużej. Pozostanie przy nowych, zdrowych zwyczajach żywieniowych jest kluczowe dla utrzymania wymarzonej figury. Oczywiście nie porzucamy także aktywności fizycznej.

Pamiętajcie, że każdy jest inny i reakcja organizmu na dietę nie jest u wszystkich taka sama. Poza tym warto wiedzieć, że masa ciała podlega naturalnym wahaniom, chociażby związanym z cyklem miesiączkowym, ale także dobowym (różnice nawet o 1kg). Najważniejsze jest trzymanie się ustalonego planu oraz zdobywanie wiedzy na temat zdrowego żywienia, dzięki której po fazie stabilizacji będziesz mogła cieszyć się piękną sylwetką na długo.

Autor: Katarzyna Górka

09. lipca 2018 r.
Zamknij menu