I jak tu się nie stresować? Idą święta!

Każdy czeka na święta, ale jednocześnie dla większości z nas jest to najbardziej stresujący okres w roku. Jak się nie stresować i spokojnie przygotować się do świąt Bożego Narodzenia czerpiąc radość z samych przygotowań? Jest na to kilka sposobów!

i Jak się nie stresować? 

Nadal nie masz pojęcia, co podarować bliskim na święta, a w uszach wciąż słyszysz szum świątecznych piosenek? Do tego Twoje dzieci przeszły na wegetarianizm i zupełnie nie wiesz co przygotować do jedzenia!  Czas przygotowań do świąt, choć piękny, jest zarazem stresujący. Psycholog kliniczny Linda Blair stworzyła nowy termin, który doskonale opisuje to co teraz czujesz: "Christmadness". Z jednej strony marzysz o tym, by stworzyć tradycyjne święta - takie, jakie pamiętasz z dzieciństwa. Z drugiej jesteś koszmarnie zmęczona, a pogoda ewidentnie nie podtrzymuje Cię na duchu. Do tego dochodzi przymus dostosowania się do świątecznej tradycji radowania się i niekończących się przygotowań. Nawet jeśli Ty marzysz jedynie o tym, by czas pozostały do Bożego Narodzenia spędzić pod kocem z zimową herbatą w ręku. No i jak się nie stresować? Nie da się!

A może jednak?

Gwiżdż na kłopoty i przedświąteczne zmartwienia! Dzięki naszym wskazówkom nauczysz się bardziej optymistycznie patrzeć na najbardziej stresującą porę roku!

Co zrobić, żeby się nie stresować przed świętami?

OCZEKUJ POZYTYWNYCH RZECZY OD RODZINY, PRZYJACIÓŁ I ZNAJOMYCH!

Negatywne myśli lubią stawać się rzeczywistością – wszyscy to wiemy. Podobnie jak to, że pozytywne myślenie determinuje takie właśnie efekty,

LEPSZE JEST WROGIEM DOBREGO

Odpowiedź sobie na pytanie: co jest ważniejsze?

a) Perfekcyjne święta, podczas których jesteś zła i zestresowana?!

b) Święta nie są przygotowane perfekcyjnie, ale ty jesteś zadowolona i masz czas dla rodziny?

Zaznaczyłaś odpowiedź a)? Przemyśl to jeszcze…

Planuj i realizuj krok po kroku

Do świąt Bożego Narodzenia zostało jeszcze trochę czasu, więc żeby nie stresować się przygotowaniami na ostatnią chwilę, już teraz zaplanuj wszystko, co musisz zrobić. Wypisz na kartce wszystkie czynności i podziel je na poszczególne tygodnie przed świętami. Prezenty możesz kupić i zapakować już teraz. Ciasteczka na święta powinny skruszeć, więc też zrób je wcześniej... Taki przedświąteczny terminarz jest dobrą odpowiedzią na pytanie o to, co zrobić, żeby się nie stresować.

Rozdziel obowiązki!

Kto powiedział, że musisz wszystko zrobić sama? Rozdziel obowiązki na pozostałych członków rodziny, a najlepiej wspólnie zaplanujcie realizację zaplanowanych przygotowań do świąt. Zaproponuj siostrze lub przyjaciółce, że podzieliście się gotowaniem. Gdy ktoś robi pierogi, nie ma wielkiej różnicy, czy ulepi ich o połowę więcej czy mniej. Gdy ty zrobisz ciasto, być może możesz oddać połowę przyjaciółce w zamian za pierogi?

I zastanów się, czy na pewno wszystko musisz zrobić sama. Być może te pierogi i ciasto możesz po prostu kupić?

Ciesz się drobiazgami!

Już teraz masz przed oczyma wizję zrzędzącej przy stole cioci i narzekającego na za mało nasączone ciasto dziadka? Cóż, tacy już są. To nie powód, by nie cieszyć się wspólnie spędzanymi chwilami puszczając takie drobiazgi mimo uszu.

BĄDŹ OPTYMISTKĄ!

Zamiast zadręczać się tym, że święta nie będą perfekcyjne, przyjdź na trening! Twój humor poprawi się o 100%, a Ty będziesz zarażać pozytywną energią rodzinę.

Zobacz też:

09. grudnia 2019 r.
Zamknij menu