Matcha latte: przepis na małe mikołajkowe przyjemności

W Mikołajki zrób sobie prezent! Poświęć chwilę na przygotowanie pysznej matcha latte - kawy, która nie tylko pobudza, ale też wspomaga odchudzanie i ma wiele właściwości zdrowotnych. A do tego jak smakuje! 

MATCHA LATTE: SKŁADNIKI NA 4 PORCJE                         

(Na 1 porcję – podziel ilości składników przez 4)

  • 20 g herbaty matcha
  • 800 ml wody
  • 200 ml mleka (zaw. 1,5% tł.)
  • sproszkowana herbata matcha

matcha latte: sposób przygotowania

Herbatę matcha umieścić w miseczce, wlać odrobinę zimnej wody i dobrze wymieszać miotełką do herbaty matcha lub zwykłą trzepaczką. Następnie zalać gorącą wodą (ok. 80-900C) i energicznie wymieszać miotełką. Rozlać do czterech filiżanek. Spienić gorące mleko, delikatnie dolać do herbaty, przełożyć na górę piankę, posypać proszkiem matcha i natychmiast podawać.

Matcha jako „matcha latte” smakuje również doskonale z mlekiem sojowym, migdałowym, owsianym i ryżowym.

herbata matcha i jej tajna moc

Zielona herbata jest zdrowa, a matcha jest jeszcze zdrowsza. Cudowna japońska herbata matcha jest produkowana z liści herbacianych odmiany tencha i zdecydowanie różni się od zwykłych herbat zielonych. Aby powstała matcha, całe liście są mielone na drobny proszek, który następnie miesza się z wodą i pieni specjalną miotełką. To jednak nie wszystko! Proces produkcji matchy jest wyjątkowy jeszcze na etapie hodowli: wytworzenie aminokwasów odpowiedzialnych za smak herbaty jest możliwe dzięki osłonięciu krzewów przed słońcem na dwa tygodnie przed zbiorami liści. W tym czasie listki stają się bladozielone i wytwarzają wspomniane aminokwasy.

Tradycyjne parzenie herbaty sprawia, że tylko część (ok. 10-20%) substancji o właściwościach zdrowotnych przedostaje się do wody. Z kolei matcha zawiera wysoce skoncentrowane cenne składniki: przede wszystkim aminokwasy (w szczególności L-teaninę) i antyoksydanty chroniące komórki organizmu przed starzeniem ale też nowotworami.

Dodatkową zaletą herbaty matcha jest efekt ożywczo-pobudzający. Jedna filiżanka matcha zawiera mniej więcej tyle samo kofeiny, co filiżanka kawy. Są jednak pewne różnice! Herbata matcha dodaje energii stopniowo nie przyprawiając nas o kołatanie serca i nie fundując na koniec nagłego spadku energii. 

Potrzebujesz relaksu i odprężenia? Parz swoją matchę 5-8 minut, a herbata zyska zupełnie nowe właściwości! Dzięki zawartości L-teaniny stabilizuje nastrój, łagodzi stres i zmniejsza uczucie niepokoju. 

Matcha latte: właściwości odchudzające

Matcha to zielona herbata do zadań specjalnych. Pobudza i uspokaja równocześnie, ale też... odchudza! Odchudzające właściwości zielonej herbaty potwierdziły badania naukowców przeprowadzone zarówno na gryzoniach, jak i na ludziach, którym podawano zastrzyki zawierające związek o nazwie EGCG (galusan epigallokatechiny) - ten sam, który znajdziesz w swojej herbacie matcha! Gryzonie regularnie otrzymujące zastrzyki straciły 21% masy ciała, z kolei badania na ludziach wykazały, że osoby pijące ekstrakt z zielonej herbaty chudły dwa razy szybciej niż osoby które tego nie robiły. I na tym koniec dobrych wiadomości, bo nawet kilka filiżanek pysznej herbaty matcha czy matcha latte to za mało, jeśli nie będziecie pamiętać o zdrowej diecie i aktywności fizycznej.

Zapisz się na 30 minutowy trening próbny! >>>

 

 

06. grudnia 2019 r.
Zamknij menu