Piękne ciało, zdrowa skóra

Skóra to jeden z  największych i zarazem najważniejszych narządów naszego ciała. Kobiety są mistrzyniami w jej pielęgnacji Jej średnia powierzchnia u dorosłej osoby wynosi od 1,5 do 2 m2 , a masa wraz z tkanką podskórną potrafi dochodzić do 20 kg. Skóra ma strukturę trzywarstwową która zapewnia wytrzymałość i elastyczność. Zewnętrzna jej część czyli naskórek jest najcieńsza i zbudowana z wielowarstwowego nabłonka płaskiego, rogowaciejącego. Pod tą strukturą jest skóra właściwa, zbudowana z tkanki łącznej zwartej, zawierającej bardzo ważne włókna kolagenowe i elastynowe.

Wpływ aktywności fizycznej na urodę

Aktywność fizyczna to nie tylko sprawne i zgrabne ciało, to także piękna i zdrowa skóra. Podczas wysiłku zachodzi wiele reakcji: pocenie wspomaga usuwanie toksyn, poprawie się ukrwienie, uwalniają się hormony. Podczas ruchu pozbywamy się znaczącej ilości wolnych rodników, które nieneutralizowane przyspieszają starzenie się skóry.

Pocenie nawilża skórę. Co ciekawe w składzie potu znajdują się humektanty – higroskopijne substancje nawilżające pozwalające na pozyskiwanie i wiązanie cząsteczek wody z otoczenia. Ich głównym zadaniem jest zatrzymywanie wilgoci w miejscu ich użycia, czyli warstwie rogowej naskórka oraz sprzyjają odnowie napięcia skóry. Zwiększenie ukrwienia i dotlenienie sprzyja elastyczności oraz stymulacji kolagenu, dzięki temu nasza skóra staje się jędrna i pozostaje młodsza na dłużej.

Jak dbać o skórę ciała?

 1. Prysznic jest lepszy niż kąpiel. Po kąpieli skóra ma tendencje do odwadniania.
 2. Powiedz STOP gorącej wodzie – skóra woli letnią, a nawet chłodną wodę.
 3. Mydło wysusza – pod prysznicem staraj się używać naturalnych kosmetyków niezawierających mydła.
 4. Pij wodę – nawadnianie od wewnątrz jest jednym z najważniejszych obszarów w pielęgnacji całego ciała oraz utrzymania zgrabnej sylwetki.
 5. Koniecznie rzuć palenie – tytoń niszczy skórę i zaburza pracę hormonów.
 6. Nie opalaj się zbyt długo – skóra źle reaguje na słońce i chociaż nabiera pięknego koloru dobrze wiemy, że staje się cieńsza i zaczyna się marszczyć.
 7. Dbając o skórę warto skusić się na zabieg endermologii czyli masażu, który wykorzystuje podciśnienie. Poprzez stymulację fibroblastów, które odpowiadają za produkcję kolagenu, endermologia doskonale wpływa na poprawę jędrności skóry, wygładzają ją i „prasuje” cellulit czyli pozbywa się nierówności.
 8. Jedz zdrowo, ruszaj się i wysypiaj!

 9. Używaj peelingów – złuszczają naskórek i pobudzają krążenie.

Przepis na kawowy peeling do ciała

Usunie martwy naskórek o poprawi ukrwienie. Zawarta w kawie kofeina przyspieszy krążenie limfy. By przygotować kawowy peeling do ciała potrzebujesz:

 • Pół szklanki kawy sypanej (zaparzonej);
 • Olej aloesowy;
 • Olej z pestek malin.

Całość wymieszaj i masuj ciało przez 10-15 minut.

Kawa dobrze ściera zrogowaciały naskórek, olej aloesowy działa łagodząco, a olej z pestek malin wpływa na warstwę hydrolipidową skóry i dodatkowo jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym.

Autor: Anna Wawrocka

 

 

29. listopada 2020 r.
Zamknij menu