Silna i w formie pomimo siedzącego trybu życia!

Siedzimy za dużo – nawet dużo za dużo. Wszystkie komórki naszego ciała są nastawione na ruch – w przeciwieństwie do naszego współczesnego życia. Przykrą konsekwencją jest wzrost częstotliwości występowania chronicznych bólów pleców, chorób serca, cukrzycy, a nawet raka. To, jak niezdrowe jest codzienne, często wielogodzinne siedzenie, wypieramy często z naszej świadomości tak długo, aż pojawią się pierwsze problemy – ciężkie nogi, zwiększona masa ciała, napięcia mięśni, bóle pleców, ogólne osłabienie. Cudowna recepta brzmi: lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Regularny trening siłowy i wytrzymałościowy pomoże Ci pozostać w formie

Nie mamy wpływu na to, że w najczęściej pracujemy na siedząco. Natomiast na nasze indywidualne zachowania w pracy i czasie wolnym już tak. Regularny trening siłowy i wytrzymałościowy 2-3 razy w tygodniu jest ważny dla zachowania silnego i zdrowego ciała. Przede wszystkim wtedy, gdy pracujesz głównie w pozycji siedzącej, bo to właśnie wtedy należy przeciwdziałać spowolnionej przemianie materii i długotrwałym wadom postawy. Poza tym poprzez sport możesz rozładować stres i napięcie oraz poprawić swoją zdolność koncentracji i wydajność. 

Wprowadź urozmaicenie do swojego siedzącego dnia

Dodatkowo powinnaś włączyć do swojego dnia pracy jak najwięcej ruchu. Nawet zwykłe codzienne aktywności budują i utrzymują Twoje chrząstki i stawy. Wejdź schodami zamiast wjechać windą, pojedź rowerem zamiast samochodem, spędź przerwę obiadową aktywnie i idź na spacer, zamiast jeść deser.

Chodzi o dobrą postawę

Oprócz tego powinnaś zwracać uwagę na to, aby dobrze siedzieć. Pod pojęciem dobrego siedzenia kryje się przede wszystkim regularna zmiana jego sposobu. Co najmniej raz na godzinę zmieniaj swoją pozycję, przesuwając się do przodu lub do tyłu, opierając ręce na biurku lub pozwalając im zwisać, a nawet rozkładając się na krześle. Pomocne są dynamiczne krzesła lub biurko z regulowaną wysokością, ewentualnie pulpit do pracy na stojąco. Krótko mówiąc - wszystko, co powoduje zmianę, jest dozwolone i dobre.

Człowiek jest tym, co je

Nie tylko regularny ruch, ale również nasze odżywianie wpływa na to, w jakim stopniu czujemy się silni i w formie. Zrównoważone, pożywne i lekkie posiłki dodają skrzydeł umysłowi, natomiast ciężkie i tłuste jedzenie sprawia, że czujemy się ciężko i jesteśmy powolni. Dlatego postaw na świeże owoce i warzywa, sałatki i w miarę możliwości krótki spacer wspomagający trawienie w czasie przerwy obiadowej. Twoje ciało i dusza podziękują Ci za to energią i siłą pomimo siedzącej pracy.

20. kwietnia 2017 r.
Zamknij menu