Jak myślisz, czy jest coś co robisz aż 20 tysięcy razy na dobę i w ogóle o tym nie myślisz?

Tak - oddychasz!!!

Jak ważną rolę odgrywa oddech w naszym życiu?

Bez pożywienia człowiek może przeżyć kilka tygodni, bez wody kilka dni, a bez oddychania zaledwie kilka minut. Prawidłowe oddychanie ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, codzienne samopoczucie oraz na długość życia, a mimo to nikt się nie zastanawia czy robi to dobrze, bo oddychanie to wielka umiejętność. Jedynie małe dzieci potrafią oddychać prawidłowo. Bardzo wcześnie, bo już około 5 roku życia zatracamy tę wspaniałą umiejętność, którą obdarzyła nas natura. Brak systematycznego wysiłku fizycznego, przesiadywanie w zamkniętych pomieszczeniach czy skrzywienia kręgosłupa powstałe w wyniku siedzącego trybu życia to główne czynniki mające wpływ na ten proces.

Czym oddychasz?

Głównym mięśniem oddechowym w naszym organizmie jest przepona. Tego płaskiego mięśnia oddzielającego klatkę piersiową od jamy brzucha powinniśmy używać w największym stopniu, jak pokazują badania, nie potrafimy jednak tego robić – zwłaszcza kobiety mają z tym problem. Chcesz sprawdzić, czy oddychasz prawidłowo? Połóż jedną rękę na klatce piersiowej, drugą nieco poniżej mostka. Jeżeli podczas oddychania porusza się tylko ręka położona wyżej, to nie używasz przepony tak, jak powinnaś.

 

Chcesz żyć długo? Oddychaj głęboko.

Nie używając przepony, po prostu oddychamy za płytko. Powietrze nie dochodzi do dolnych części płuc, jedynie do szczytów, czego konsekwencją jest zmniejszenie ich pojemności. Pojawia się zmęczenie, bóle głowy i znużenie. Jeśli taka sytuacja trwa przez dłuższy czas, dochodzi do obniżenia odporności, pogarsza się nasza sprawność ruchowa i intelektualna, pojawiają się problemy z układem oddechowym, pokarmowym i układem krążenia. W związku z tym szybciej się starzejemy, bo procesy regeneracyjne w naszym organizmie przebiegają zbyt wolno. Podczas prawidłowego, głębokiego wdechu przepona obniża się i robi miejsce dla wypełniających się tlenem płuc. W czasie wydechu mięśnie brzucha popychają przeponę do góry, co ułatwia wydychanie powietrza z płuc.

Chcesz się cieszyć długim życiem w zdrowiu?

Jak powszechnie wiadomo, prawidłowe odżywianie zwiększa długość życia o około 10-20 lat, natomiast prawidłowe oddychanie nawet o 30 lat. Najprostszym i niezwykle skutecznym ćwiczeniem oddechowym jest śmiech. Podobnie zresztą sprawa ma się ze śpiewem. Podczas tych dwóch czynności wdech jest zazwyczaj głęboki, a wydech powolny. To właśnie wtedy odczuwamy największe odprężenie i relaks. Nie ma przypadku w tym, że Azjaci żyją średnio o kilka lat dłużej od europejczyków. Mieszkańcy dalekiego wschodu poświęcają na ćwiczenia oddechowe nawet kilka godzin dziennie.

A zatem śpiewaj, śmiej się i ćwicz oddychając pełną piersią, by cieszyć się zdrowiem i młodością długie lata.

08. maja 2017 r.
Zamknij menu