Menopauza. Jak pozostać w świetnej formie podczas menopauzy?

bez względu na wiek

Pomiędzy czterdziestym a pięćdziesiątym rokiem życia, w wyniku obniżającego się poziomu estrogenów, kobieca gospodarka hormonalna przechodzi prawdziwą rewolucję. Menopauza, w dosłownym znaczeniu, oznacza zatrzymanie miesiączki, która jest symbolem płodności. Podczas menopauzy hormony szaleją, zmienia się całe ciało, sylwetka nabiera krągłości, kobiety przybierają na wadze. Skóra traci elastyczność i nawilżenie. Uderzenia gorąca utrudniają codzienne funkcjonowanie, do tego dochodzą wahania nastroju, zaburzenia snu.

menopauza

Podczas menopauzy zmienia się całe ciało, sylwetka nabiera krągłości, kobiety przybierają na wadze. Skóra traci elastyczność i nawilżenie. Uderzenia gorąca utrudniają codzienne funkcjonowanie, do tego dochodzą wahania nastroju, zaburzenia snu i uczucie zmęczenia. Menopauza nie pozostaje też obojętna dla kobiecej psychiki. Przyczyną tych dolegliwości jest zmieniający się i stopniowo obniżający się poziom estrogenów w organizmie.

Przyczyną tych dolegliwości jest obniżający się poziom estrogenów. Estrogeny w sposób długofalowy oddziałują na ciało i samopoczucie. Są produkowane w jajnikach i nadnerczach. Sterują cyklem miesiączkowym i wpływają na przebieg ciąży. Dzięki estrogenom ściany naczyń krwionośnych są elastyczne, wytwarzany jest kolagen i kwas hialuronowy, a kości mają odpowiednią wytrzymałość. Obniżona produkcja estrogenów w jajnikach wpływa na ich spadek we krwi. Ponieważ to estrogeny odpowiadają za szybką przemianę materii, w związku z tym podczas menopauzy o wiele łatwiej jest przytyć. Także przemęczenie, będące efektem uderzeń gorąca i rozmyślań zakłócających sen, pozostawia ślady w organizmie i psychice.

Objawy menopauzy

Wśród objawów menopauzy należy wymienić:

 • zaburzenia miesiączkowania – krwawienia pojawiają się z różną częstotliwością, odstępy między nimi czasami są krótsze, następnym razem dłuższe
 • uderzenia gorąca – to najbardziej charakterystyczny objaw, spowodowany jest obniżonym poziomem estrogenów,
 • uczucie zmęczenia – trudność z regeneracją sił, poczucie braku energii, znużenie,
 • zlewne poty – występują bez wyraźnej przyczyny, najczęściej w nocy, są bardzo obfite,
 • bezsenność – najczęściej wywoływana jest zmianą nastrojów, stanami lekowymi,
 • wzrost wagi – najbardziej dokuczliwy objaw, występuje nawet bez zmiany trybu życia, jest efektem spowolnienia procesu przemiany materii,
 • wahania nastroju – od euforii do apatii, najczęściej pojawia się jednak rozdrażnienie.

 Jak „BEZBOLEŚNIE” przejść menopauzę?

 • regularny trening- zapewni lepsze samopoczucie i lepszą jakość snu,
 • wzmocnienie mięśni- poprawi metabolizm i wygląd ciała, skóry,
 • odpowiednio dobrane żywienie- wyreguluje gospodarkę hormonalną,
 • relaks- skutecznie odstresuje.

Jednym z najważniejszych czynników łagodzących wpływ wieku i umożliwiających tzw. pomyślne starzenie się (successful ageing) jest regularna aktywność ruchowa. Siedzący tryb życia, tak powszechny u osób w starszym wieku, ma niekorzystny wpływ na większość układów i funkcji organizmu, niezbędnych do utrzymania niezależności i samodzielności w zakresie czynności dnia codziennego. Poprzez upośledzenie funkcjonowania układu krążenia, oddechowego i układu ruchu bezczynność powoduje spadek wydolności fizycznej. Poza tym upośledza tolerancję glukozy, tolerancję ortostatyczną, zaburza gospodarkę mineralną i powoduje szereg innych negatywnych zmian w organizmie człowieka.

Mięśnie naturalny kosmetyk działający od wewnątrz.

Sprawne ciało wraz ze zdrową i gładką skórą  – tego pragną wszystkie kobiety. Z tego powodu tak często sięgamy  po kremy ujędrniające, które wiele nam obiecują, ale najczęściej nie spełniają naszych oczekiwań.

Najlepsze kosmetyki znajdziemy w nas samych - to nasze mięśnie. jeśli regularnie ćwiczymy, działają one jak piecyki, w których spalana jest energia. Trening Mrs.Sporty jest optymalnie ukierunkowany na rozwój większych grup mięśniowych oraz na pobudzenie przemiany materii. Dzięki temu wzmocnieniu ulega tkanka łączna, a cała skóra zostaje ujędrniona.

 

 

03. marca 2021 r.
Zamknij menu