Jak przyspieszyć metabolizm?

Chcesz mieć szybki metabolizm? Żyj aktywnie! Sprawdź, jak podkręcić metabolizm, by działał na najwyższych obrotach!

Co to jest metabolizm? I co go spowalnia?

Metabolizm i sprawność są ze sobą ściśle powiązane. To znaczy: im bardziej aktywny jest twój metabolizm, tym sprawniejsza i bardziej witalna się czujesz. Po długiej zimie, przy niewielkiej ilości światła i tlenu, metabolizm spowalnia. Teraz szczególnie ważne jest przyspieszenie metabolizmu - dla dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego.

Co to jest metabolizm? Mówiąc najprościej, obejmuje wszystkie procesy biochemiczne w organizmie, które są niezbędne do wytwarzania energii i budowania ciała. Proces ten jest w dużej mierze kontrolowany przez układ hormonalny i nerwowy. Aby metabolizm działał prawidłowo, niezbędne są ćwiczenia i zbilansowana dieta. Z drugiej strony należy unikać czynników zabójczych dla metabolizmu. To przede wszystkim brak tlenu, stres, zbyt mało snu, niedożywienie oraz niewłaściwa dieta.

Jak przyspieszyć metabolizm?

W ten sposób pobudzasz swój metabolizm:

 • Jedz trzy zbilansowane posiłki dziennie - z wysokiej jakości węglowodanami, wystarczającą ilością białka i małą ilością tłuszczu.
 • Polegaj na żywności zawierającej jod (ryby morskie, skorupiaki, algi) i produktach zawierających wapń. Chilli, papryka, ostre przyprawy i imbir również pobudzają metabolizm.
 • Jedz dużo błonnika. Znajdziesz go w warzywach, ale też w produktach pełnoziarnisty. Świetnym źródłem błonnika są otręby.
 • Rób przerwy między posiłkami - idealne by było, gdyby trwały od pięciu do sześciu godzin.
 • Pij dużo wody.
 • Unikaj cukru i alkoholu.
 • Jako wisienkę na torcie dodaj 3 x 30 minutowy trening w Mrs.Sporty.

Twój metabolizm będzie w szczytowej formie bardzo szybko - spróbuj!

Co wyhamowuje metabolizm?

Na to, jak działa nasz metabolizm ogromny wpływ ma dieta:

 • zawarte w produktach cukierniczych, gotowych daniach i słodyczach tłuszcze trans spowalniają metabolizm tłuszczów, a tym samym całą przemianę materii
 • za mało węglowodanów w diecie sprawia, że podczas wysiłku organizm pobiera energię z mięśni. A to może sprawiać, że zamiast chudnąć, waga stoi w miejscu
 • zbyt dużo cukrów prostych powoduje nagłe skoki glukozy, na które trzustka reaguje wyrzutem insuliny, na skutek czego organizm dostaje sygnał, że należy skumulować nadmiary w postaci tkanki tłuszczowej (najczęściej w okolicy brzucha)
 • jak dowodzą badania panie, które co najmniej raz w miesiącu piją więcej niż 12 jednostek alkoholu (1 jednostka to 50 ml), mają w pasie średnio o 10 cm więcej niż ich niepijące koleżanki. Więcej o wpływie alkoholu na odchudzanie przeczytasz TUTAJ.
 • metabolizm może spowalniać zbyt mała ilość białka w diecie.

Zabójcą dla naszego metabolizmu jest siedzący tryb życia. Gdy ty zwalniasz, przemiana materii również hamuje. Dlatego wsiądź na rower, idź schodami albo zrób sobie spacer. Najlepszym sposobem na pobudzenie metabolizmu nie tylko na czas treningu, ale i na wiele godzin po nim są treningi interwałowe (takie, jak w Mrs.Sporty).

Większość z nas nie ma zbyt dużego wpływu na to, jak radzi sobie ze stresem. Jednak można go łatwo zmniejszyć poprzez regularne treningi. W połączeniu ze zdrową dietą poprawiamy kondycję i pobudzamy metabolizm. Ostatecznie już samo dążenie do podkręcenia metabolizmu topi kilogramy tkanki tłuszczowej - a to kolejny efekt uboczny aktywnego metabolizmu.

Zobacz też:

24. marca 2021 r.
Zamknij menu