Superfood – niepozorne produkty o wyjątkowej mocy!

Od nasion chia do herbaty matcha – w sklepach otaczają nas produkty o cudownych właściwościach. Obiecują wiele: sprawią, że będziesz piękniejsza, zdrowsza, a nawet szczęśliwsza. Ale na czym polegają ich właściwości? Co zawierają i co musimy zrobić, aby zadziałały?

Po pierwsze, regularne spożywanie superfood działa, szczególnie w połączeniu z dietą składającą się z nieprzetworzonych produktów o wysokiej jakości oraz zdrowym stylem życia i wystarczającą ilością snu. W takim przypadku superfood może wzbogacić dietę i w ostatecznym rozrachunku poprawić samopoczucie – pamiętajmy jednak, że samo jego spożywanie nie wystarczy. Konieczna jest zmiana stylu życia na zdrowszy.

CO TO JEST SUPERFOODS?

Jak dotądnie stworzono jednej obowiązującej definicji superfoods. Zazwyczaj tym pojęciem określa się produkty spożywcze zawierające wyjątkowo dużo określonych składników odżywczych:witamin, minerałów, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych czy błonnika. Super żywność bywa też bogatym źródłem przeciwutleniaczy, które chronią nas przed wolnymi rodnikami, a tym samym przed starzeniem oraz nowotworami. Produkty spożywcze o turbo właściwościach wzmacniają nasz układ sercowo-naczyniowy zapobiegając miażdżycy, odtruwają organizm, działają przeciwzapalnie oraz pomagają odzyskać energię i dobry nastrój. Już choćby z tych względów warto wzbogacić o nie swoje menu.

Do modnych super odżywczych produktów należą na przykład jagody acai i goji, matcha i nasiona chia. Pewnie myślisz sobie teraz, że w dłuższej perspektywie taka dieta może być dość kosztowna, bo przecież egzotyczne jagody czy proszek mają swoją cenę. Istnieje jednak korzystniejsza cenowo alternatywa – powiemy Ci, jaka.

SUPERFOODS: LISTA TURBO ŻYWNOŚCI ZAWIERA ZNACZNIE WIĘCEJ NIŻ JAGODY GOJI!

Lista superfoods to coś więcej niż jagody goji i spółka. Mianem super żywności możemy określać wszystkie warzywa, owoce oraz orzechy. Ich znaczenie w naszym menu jest tak ogromne, że w ostatnich czasach postanowiono zrewidować dotychczasową piramidę żywieniową umieszczając je na samym dole - wśród produktów, których powinniśmy jeść najwięcej. Wśród popularnych w Polsce owoców warto sięgać m.in. w bogatą w witaminę C czarną porzeczkę, czy będącą wybawieniem dla osób z anemią natkę pietruszki (skarbnica żelaza i wspomagającej jej wchłanianie witaminy C). Również jarmuż jest prawdziwą cudowną bronią hamującą procesy starzenia. Jedna porcja pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę C i zawiera mnóstwo substancji goryczkowych, które pobudzają przemianę materii, a także oleje gorczycowe, które mają działanie antybakteryjne.

Inne superodżywcze produkty to: algi i kiełki, awokado, aronia i borówka migdały ziemne, trawa zbożowa i komosa ryżowa, nasiona konopi, imbir i cynamon, kakao, kokos i orzechy włoskie, siemię lniane i miechunka.

Możesz zatem włączyć różne elementy superfood do swojej diety, ez nadmiernego nadwyrężania swojego portfela. Pomagają przy tym zasady kolorystyczne: zielone produkty takie jak np. warzywa liściaste i zioła dostarczają wyraźnie dużo wtórnych substancji roślinnych, witamin, minerałów, mikroelementów i przede wszystkim chlorofilu. Także jaskrawo czerwone lub pomarańczowe produkty spożywcze takie jak granaty, czarne borówki czy marchewki mają cudowne właściwości i powinny zajmować stałe miejsce w Twojej diecie.

CZY SUPERFOODS DZIAŁA?

Same produkty z listy superfoods nie wystarczą, byś czuła się świetnie. Bez zdrowej diety uwzględniającej różnorodne, nieprzetworzone produkty, wystarczającej ilości snu oraz aktywności fizycznej, nawet najbardziej znane superfoods nie zdziałają cudów. Turbo jedzenie wspomoże Twoją dietę, ale nie jest cudownym lekiem na całe zło.

Zapewnij sobie zastrzyk świeżości – najlepiej codziennie!

Przy wyborze artykułów spożywczych postaw na produkty ekologiczne, ponieważ zawierają one mniej substancji szkodliwych. Zwracaj uwagę na różnorodność i mocne barwy, kupuj produkty sezonowe i regionalne – im więcej świeżych produktów, tym więcej cennych substancji odżywczych w diecie. Staraj się też jak najczęściej gotować samodzielnie, a przy tym oszczędnie solić potrawy. Lepiej stosować zioła i inne przyprawy.

Możliwie jak najczęściej gotuj na małym ogniu, ponieważ wiele cennych substancji odżywczych jest wrażliwych na wysokie temperatury, np. witamina C czy chlorofil. Poza tym powinnaś spożywać dużo surówek wzbogaconych orzechami i nasionami – składają się one niemal wyłącznie z substancji odżywczych! Z kolei marchewki i pomidory najlepiej ugotować, aby wykorzystać zawarte w nich bogactwo substancji odżywczych, podobnie jak ziemniaki, bakłażany, niektóre gatunki grzybów i rośliny strączkowe.

A na koniec najlepsze – rozsmakuj się w superfood, ponieważ produkty te poprawiają ogólne samopoczucie, wzrok i równowagę hormonalną, spowalniają procesy starzenia komórek, sprawiają, że skóra jest piękna. Długo moglibyśmy wymieniać ich korzystne dla zdrowia właściwości.

A w dodatku są pyszne – więc do dzieła! W najbliższych tygodniach zaprezentujemy Wam kilka przepisów, które pomogą Wam wprowadzić superfood do Waszej diety.

ZOBACZ PRZEPISY NA ŚNIADANIE Z SUPERFOODS:

23. kwietnia 2020 r.
Zamknij menu