Żywność przetworzona: Jemy więcej niż kiedykolwiek, a mimo to umieramy z głodu!

Żywność przetworzona a zyski koncernów spożywczych

Im krótsza droga z pola na talerz, tym produkt jest zdrowszy!

Niedawno, bo 100 lat temu nie było mowy o innych produktach niż naturalne. Produkty, które trafiały na stół pochodziły z upraw nie tak masowych, jak w tej chwili ma to miejsce. Istota ludzka przetwarza produkty od zarania dziejów, natomiast decydującą kwestią jest to, w jaki sposób jest to robione. I tak do tych bezpiecznych przemian dochodzi w wyniku: rozdrabniania, gotowania, suszenia, pieczenia, prażenia, wekowania. Natomiast oddzielanie mechaniczne, termizacja, pakowanie próżniowe, obróbka podczerwienią, liofilizacja, sterylizacja, poddawanie promieniowaniu, ekstruzja – są procesami absolutnie nienaturalnymi i obarczonymi ogromnymi konsekwencjami dla organizmu.

Badania prowadzone w latach 2009-2017 przez NutriNet-Sante w grupie 105 tys. dorosłych wykazały, że regularne spożywanie przetworzonej żywności zwiększa ryzyko zachorowania na raka o ponad 10%. Produkty zawierające tłuszcze trans wpływają na rozwój demencji, a nadmierna konsumpcja cukru zabija serce i cały układ krążenia. Od 2014 r. WHO zmieniła zalecenia zmniejszając dobowe zapotrzebowanie na ten składnik o 5%. Toteż dorosła osoba nie powinna spożywać go więcej niż 25 g na dobę.

Żołądek i jelita nie wytrzymują już takiej ilości przetworzonych produktów oraz tych zawierających GMO, które zaczynają powodować czasem nieodwracalne zmiany, zmieniając gospodarkę kwasowo-zasadową wpływają na złe samopoczucie – notoryczne zmęczenie, podatność na stres, spadek koncentracji, zły sen, zaburzenia hormonalne.

Uwaga na fruktozę!

Ponad 30 lat temu fruktoza została okrzyknięta królową zdrowych cukrów. Kojarzenie jej ze zdrowiem powiązane jest z przekonaniem o tym, że każda forma fruktozy pochodzi od owoców, a tak nie jest! Fruktoza przemysłowa jest pozyskiwana z kukurydzy, a dokładniej ze skrobi kukurydzianej. Jej obecność w ogromnej ilości produktów powoduje ponadprzeciętne jej spożywanie, a to głęboko wiąże się z otyłością zauważaną szczególnie u dzieci.

Żeby nakłonić ludzi do ufania napojom typu cola zamieniono cukier spożywczy na syrop glukozowo-fruktozowy, przemysł cukrowy urósł tym samym w siłę poszerzając skalę zachorowań na nadciśnienie i powodując zaburzenia metabolizmu lipidów. Część badań wykazuje uszkodzenia wątroby przypominające te, które pojawiają się przy długotrwałym spożywaniu alkoholu.

Sprawdź: Jak ograniczyć cukier w diecie?

Suplementy diety

A gdybym napisała, że witamina C wcale nie działa na przeziębienie, tak jak jeszcze niedawno temu zostało jej to przypisane? Problem w tym, że tam, gdzie wchodzą koncerny spożywcze czy farmaceutyczne nie ma pewności co do tego, czy reklamowany przez nie suplement jest nam tak potrzebny, jak wynika to z badań konkretnego producenta. Zarabianie na tym, aby ludzie byli zdrowsi jest mało opłacalne, jednak mając kupców, trudno się temu oprzeć.

Przeprowadzono już setki testów potwierdzających to, czego doświadczamy na własnej skórze:

  • witamina B nie zapobiega demencji,
  • witamina C w większych dawkach, w którą stronę by się nie kręciła (co również jest chwytem) nie działa przeciwko wirusom przeziębienia – niestety.

Natomiast wiele badań wskazuje, że nie dostarczanie pewnej ilości witamin i minerałów z pożywienia oraz z otoczenia skutkuje poważnymi problemami zdrowotnymi. Dla owoców i warzyw nie ma ścisłych przepisów kontrolnych i w związku z tym nie można się spodziewać, że którekolwiek laboratorium poda ile związków np. pestycydów znajduje się chociażby w „unijnym” sosie pomidorowym.

Eksperci szacują, że zyski z oszustw koncernów są porównywalne z wysokością dochodów z handlu ludźmi.

Umieramy z głodu

Nie da się opisać jakie ilości jedzenia spożywa jeden człowiek w trakcie świąt Bożego Narodzenia. Człowiek pierwotny mógłby się zadowolić bożonarodzeniowym porankiem przez kolejnych klika dni. Tak jest: przejadamy dziennie zapotrzebowanie, a dalej umieramy z głodu. Nie da się najeść czymś, co nie ma wartości odżywczych, można tym jedynie napełnić żołądek. 

2 miliardy ludzi na świecie cierpi z powodu utajonego głodu, brakuje im witamin i minerałów, umierają.

Dlatego zatrzymaj się na chwilę i zastanów, kto decyduje o tym, co nakładasz na talerz? Czy trafia tam żywność przetworzona, zawierająca zbyt dużo cukrów i tłuszczy? Kto ma wpływ na to, jak żyjesz i czy jesteś aktywną fizycznie osobą?

[Autor: Anna Wawrocka]

18. marca 2019 r.
Zamknij menu