Jedz produkty bogate w białko: będziesz zdrowsza i szczęśliwsza!

Jeśli chodzi o białko, nazwa mówi wszystko: słowo "białko" pochodzi od greckiego słowa „protos” i jest synonimem „pierwszy” lub „elementarny”. Rzeczywiście, białko jest niezbędne w zdrowej diecie i wraz z węglowodanami i tłuszczami jest jednym z najważniejszych składników odżywczych. Organizm potrzebuje poszczególnych aminokwasów, z których zbudowane są białko do rozwoju mięśni, narządów, tkanki łącznej, kości i komórek oraz do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego.

Lepsza masa niż tkanka tłuszczowa

Czy aby budować mięśnie i pozostać szczupłym przez długi czas trzeba jeść dużo białka? Tak, ale jak zawsze wszystko musi być w odpowiednich proporcjach! Zbyt wiele białka może wyrządzić organizmowi więcej szkody niż pożytku. Decydującym czynnikiem jest to, jakie białka dostarczasz swojemu organizmowi - czy są pochodzenia zwierzęcego, czy roślinnego - i czy utrzymujesz zdrową proporcję.

Białko roślinne czy zwierzęce?

Ryby, mięso, jaja i nabiał dostarczają białka zwierzęcego, ale często zawierają dużo tłuszczu. Soja i rośliny strączkowe, orzechy i nasiona, ziemniaki i zboża są roślinnymi, raczej niskotłuszczowymi nośnikami białka. Powinnaś pokrywać nie więcej niż połowę swojego dziennego zapotrzebowania na białko produktami zawierającymi białko zwierzęce i wybierać warianty chude. Nadmiar białka zwierzęcego jest magazynowany w organizmie w tkance łącznej i naczyniach krwionośnych i spowalnia metabolizm oraz obciąża nerki.

Zobacz:

Mięśnie potrzebują białka

Idealne jest zatem zbilansowane połączenie białek zwierzęcych i roślinnych. W ten sposób osiągasz najwyższą możliwą wartość biologiczną. Szczególnie podczas uprawiania sportu Twój organizm potrzebuje 1 grama białka na kilogram masy ciała. Więc jeśli ważysz 70 kilogramów, powinnaś spożywać około 70 gramów białka dziennie. To pokrywa Twoje codzienne potrzeby i pozwala budować zdrowe mięśnie. Musisz wiedzieć, że Twoje mięśnie w około 20% składają się z białka.

Białko na dobre samopoczucie 

Pozytywny efekt uboczny zbilansowanej, bogatej w białko diety: jest bardziej sycąca niż węglowodany, umożliwia wzrost mięśni i zapewnia jędrniejszą skórę. Krótko mówiąc: twoje ciało i Ty czujecie się dobrze. Twoja dusza też będzie szczęśliwa: serotonina, hormon dobrego nastroju, powstaje z aminokwasu - produkty bogate w białko sprawiają, że ​​jesteś szczęśliwa!

Produkty bogate w białko

Teraz z pewnością będziesz chciała wiedzieć, ile białka jest w różnych produktach! Nasza mała lista zawiera najlepsze źródła tego makroskładnika:

  • Jedno jajko - 7 g białka
  • Łosoś 100 g - 20 g
  • Brukselka, 100 g - 3 g
  • Ziemniaki, 10 g - 2 g
  • Soczewica 100 g - 27 g
  • Tofu, 100 g - 8 g
  • Ziarnisty ser śmietankowy, 100 g - 13 g
  • Migdały, 100 g - 19 g

Sprawdź zawartość białka w swoich ulubionych potrawach. Twój trener z Mrs.Sporty z przyjemnością pomoże Ci ułożyć indywidualne menu.

24. marca 2021 r.
Zamknij menu