Młodość zaczyna się od ruchu

Z wiekiem naturalne przemiany ustrojowe zaczynają zmieniać swoją dynamikę i jest to ta część naszego życia, która jest nieunikniona. Kiedy nie dbamy odpowiednio o nasze ciało czyli nie odżywiamy organizmu i nie aktywizujemy poprzez wysiłek fizyczny, narząd ruchu, układy wewnętrzne i procesy metaboliczne zwalniają odpowiednio do braku podejmowanych działań. Z upływem czasu mięśnie są słabsze, kości tracą na gęstości, co wcale nie musi być stanem koniecznym.

Pozytywne zwalnianie

Dwoje psychologów Kahn i Rowe wprowadzili obraz akceptowania zmian w sposób, który prowadzi do ogromnego zrozumienia i tym samym komfortu psychicznego. Dodatkowo udowodnili, że proces wyczerpywania zasobów organizmu jest rzeczą modyfikowalną i możemy mieć na niego wpływ. Modyfikacje, o których mowa pozwalają cieszyć się pełnią sił. Wynikają z wprowadzenia zmian w obszarze zmniejszania stresu, zwiększania aktywności fizycznej oraz dodania elementów odżywiających nas od środka. Dodatkowo bogate życie uczuciowe, społeczne i angażowanie do pracy funkcji społecznych sprawia, że przysłowiowo „nieważne ile mamy lat, ważne na ile się czujemy”.

Sprawnie działający układ ruchu

Bezruch jest stanem, który ma wpływ na to, jak się czujemy fizycznie i umysłowo. Ruch wprawia ciało w stan gotowości, jest tak naturalny, jak dla auta prędkość, a dobrze wiemy, co się dzieje z autem, które długo stoi w garażu. Zdrowe podejście do aktywności fizycznej pozwala utrzymywać najwyższy poziom komfortu i satysfakcji życiowej. Sprawność fizyczna jest nam zdecydowanie bardziej potrzebna z wiekiem, niż gładka skóra i mniej zmarszczek (choć medycyna daje nam możliwości i nad tymi procesami panować). To, na co na pewno mamy wpływ to na to, żeby wstać z kanapy, wyłączyć telewizor i się poruszać.

Układy działają wtedy, kiedy są w ruchu, ich cechą jest, że są ze sobą połączone. Gimnastyka tych układów powoduje przyspieszenie wszystkich reakcji, innymi słowy nasz metabolizm nie zwalnia, a pędzi do przodu. Obniżenie siły mięśniowej wynikające niejednokrotnie z braku ruchu zmniejsza stymulację mechaniczną i wpływa niekorzystnie na mikroarchitekturę kości. Tutaj szczególnie narażone są kobiety, których stan kości pogarsza się wraz z okresem przekwitania, a tak być nie musi. Niejedne badania pokazują, że wysiłek fizyczny wpływa na mineralizację kości i jest metodą działania w przypadku osteopenii czy osteoporozy („badania pokazują bezsprzecznie, że pionowe naprężenia w obrębie układu kostnego powstające w wyniku aktywności fizycznej wpływa korzystnie na homeostazę tkanki kostnej”[1].).

Zwróćmy też uwagę na osoby starsze, które uprawiają sport – uśmiechnięte prawda? Sprawnie fizyczne osoby wykazują się znacznie lepszą formą psychiczną, bo przecież „w zdrowym ciele, zdrowy duch!”.

Dożywione mięśnie

Przechodząc od razu do meritum – witamina D3 reguluje procesy metaboliczne w obrębie mięśni. „Aktywacja receptorów tej witaminy w obrębie mięśni wpływa nie tylko pozytywie na syntezę białek, ale także zwiększa dokomórkowy transport wapnia. Wykazano, że niedobór witaminy D3 jest powiązany z zanikiem masy mięśniowej...[2]”.

Zbawienny wpływ witaminy D3 na organizm ludzki zdaje się być nieprzeceniany we współczesnej literaturze naukowej. Dzięki temu związkowi, który rozpuszcza się w tłuszczach stajemy się bardziej sprawni w każdym układzie. Cieszymy się siłą, wytrzymałością, większą płodnością i zdrowiem psychicznym. W mojej opinii jest to królowa witamin i zasługuje absolutnie na miano panaceum!

To, jak żyć?

Aktywnie i smacznie! Podejmuj działania profilaktyczne, które mają Ci się przydać – czyli ćwicz z głową i funkcjonalnie. W życiu potrzebujesz podejść, podnieść i przenieść i tak trenuj! Brak zadyszki, siła i odpowiednie umiejętności, jak ruchomość, stabilizacja pozwolą na zachowanie pełni sił witalnych. Zadbaj też o to, żeby Twoja dieta bogata była w to co Cię buduje, a nie niszczy – jaja, ryby morskie, owoce i warzywa. Dobre jakościowo oliwy i oleje będą zapobiegać stanom zapalnym i naoliwią Twoje stawy. Pomyśl też czy Twoja waga jest odpowiednia dla Twojej sprawności, pamiętaj, że Twój szkielet i mięśnie też mogą się przedźwigać.

No i oczywiście znaj swój cel i miej marzenia, bo wiek to tylko liczba.

[Autor: Anna Wawrocka]

Zobacz też:

Skład ciała - co faktycznie o nas mówi?

Jak żywność przetworzona wpływa na Twój organizm?

Żywność modyfikowana genetycznie


[1]Kelley G.A., Kelley K.S., Kohrt W.M. Effects of ground and joint reaction force exercise on lumbar spine and femoral neck bone mineral density in postmenopausal women: a meta-analysis of randomized controlled trials. BMC Musculoskelet Disord 2012; 20: 177-195.

[2]Visser M., Deeg D.J.H, Lips P. Low vitamin D and high parathyroid hormone levels as determinants of loss of muscle strength and muscle mass (Sarcopenia): the longitudinal aging study Amsterdam. J Clin Endocrinol Metab 2003; 88: 5766–5772.

23. kwietnia 2019 r.
Zamknij menu