Sportowy alfabet Mrs.Sporty

Więcej energii i mniej centymetrów w obwodach na wiosnę? Pomożemy Ci to zrealizować od A do Z. Przygotowaliśmy dla Ciebie sportowy alfabet, w którym punkt po punkcie precyzyjnie wyjaśniamy pojęcia związane z odchudzaniem.

A jak Aktywność

Składają się na nią:

 • codzienne czynności i praca
 • sport/treningi
 • spontaniczna aktywność fizyczna

O ile codzienne czynności takie jak pranie, gotowanie czy przygotowywanie posiłków mamy niemal we krwi, zaś trening wiemy, że trzeba planować, problematyczna bywa spontaniczna aktywność fizyczna. Dlatego:

 • Zamiast spędzać weekend na kanapie, idź na spacer.
 • Zamiast jechać do sklepu na rogu - idź.
 • Gdy pogoda pozwala, wybierz rower zamiast autobusu
 • Jeśli masz wybór schody czy winda, zawsze decyduj się na schody.

Jako dzieci po prostu jesteśmy aktywni. Jako dorośli z natury rzeczy ruszamy się coraz mniej. W budowaniu zwyczajów związanych ze spontaniczną aktywnością pomoże Ci opaska fitness, która jak kawę na ławę wyłoży ile kroków dziś przeszłaś i jak wiele pięter pokonałaś.

B jak Bilans

Przyda się każdej z nas, nie tylko księgowej na zakończenie okresu rozliczeniowego! Bilans energetyczny to nic innego jak różnica pomiędzy dostarczonymi a spalonymi kaloriami. Energia, którą dostarczasz organizmowi w postaci posiłków jest wydatkowana na:

 • podstawową przemianę materii
 • efekt terminy aktywności fizycznej
 • efekt termiczny trawienia (tak tak! Spalenie tego co zjadłaś też zużywa kalorie! Inne dla tłuszczy, a inne dla cukrów czy białek)
 • niezwiązaną z wysiłkiem termogenezę

Jedno jest pewne: gdy Twój bilans energetyczny będzie na plusie - przytyjesz. Jeśli zachowasz równowagę, utrzymasz wagę, a gdy będziesz na minusie - wskazówka wagi zacznie spadać w dół.

Tylko jak żyć z tym na co dzień? Liczyć kalorie? Otóż niekoniecznie! Z pomocą przychodzi nasz prosty system modułowy. Jesz, co chcesz, a kalorie liczą się same :)

Zapisz się na bezpłatne spotkanie z trenerem i spytaj o to, jak działa sprytny program żywieniowy Mrs.Sporty [ZAPISZ SIĘ TUTAJ]

C jak Cudowne preparaty

Cudowne preparaty na odchudzanie z apteki czy też produkty z lodówki, które w odpowiednich ilościach mają w mgnieniu oka pozbawić nas zbędnych kilogramów po prostu nie działają. Jedyny cudowny sposób na odchudzanie to zdrowa dieta i aktywność fizyczna. Dlaczego? 

Odchudzanie to nic innego, jak dostarczanie organizmowi mniejszej ilości kalorii niż on zużywa. Możemy to zrobić na dwa sposoby:

 1. poprzez zmniejszenie ilości spożywanych kalorii
 2. poprzez zwiększenie spalania dzięki aktywności fizycznej

Sama rozumiesz, że żadna cudowna pigułka nie ma tej mocy, która tkwi w Twojej silnej woli i motywacji. A gdy zaczyna jej brakować, chętnie pomożemy odzyskać energię do działania.

D jak Dieta

Na pewno byłaś już na niejednej diecie! No to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: koncepcja odżywiania Mrs.Sporty nie jest  dietą! To zrównoważone, bezstresowe odżywianie, które prowadzi do sukcesu poprzez długofalowe zmiany nawyków żywieniowych.

Nadmiar nie jest wskazany w żadnej dziedzinie - dotyczy to również odżywiania i treningu. Dlatego nasza koncepcja  jest prosta i  zindywidualizowana. Nie musisz przestrzegać żadnych zakazów ani liczyć kalorii.  Zamiast tego stawiamy na łagodne fazy redukcji z wykorzystaniem naszej sprytnej konstrukcji modułowej.

Celem naszej koncepcji odżywiania jest długofalowa, zorientowana na twoje indywidualne potrzeby energetyczne zmiana sposobu odżywiania. 

Potrzeby te określane są za pomocą specjalnie do tego celu zaprojektowanego kalkulatora.  Prawidłowe odżywianie musi zapewniać odpowiednią ilość poszczególnych makroelementów (tłuszczów, białek, minerałów) oraz powodować uczucie sytości, dzięki zwiększonej zawartości błonnika i białka. Naszym celem jest nauczyć Cię świadomego  odżywiania!

Chcesz wiedzieć, jak to działa?

Umów się na osobiste spotkanie z trenerem Mrs.Sporty! [KLIK]

E jak Ekspres

Nie ten do kawy, a rozumiany, jako ekspresowe działanie! Nie musisz codziennie poświęcaj pół godziny na trening. 

Znajdź swoje ulubione ćwiczenie ekspresowe „rozciąganie” i wykonuj je kiedy tylko to możliwe w trakcie dnia. Nie spiesz się i poczuj, których obszarów ciała jesteś szczególnie świadoma.

F jak fakty

Czasem trudno spojrzeć im w oczy. 

Czy wiesz, że:

 • Dwie trzecie mężczyzn (68%) i połowa kobiet (53%) ma nadwagę.
 • Jedna czwarta dorosłych ma dużą nadwagę (otyłość).
 • Odsetek ten znacznie wzrasta pod koniec życia zawodowego
 • W latach 2008-2017 o 6,1 kg wzrosła przeciętna ilość cukru spożywanego przez jednego mieszkańca Polski, mimo znacznego zmniejszenia spożycia cukru nieprzetworzonego, nabywanego bezpośrednio przez gospodarstwa domowe (spadło ono w tym czasie o 5,7 kg)

Ale są też dobre wiadomości: masz wpływ na to, jak będzie wyglądała Twoja figura oraz jakie będziesz miała samopoczucie! Zdrowa dieta, trening i odpowiednia dawka snu - tylko tyle wystarczy, by wyjść poza statystyki

G jak glukoza

Czy wiesz, że każdy cukier w Twoim układzie pokarmowym rozkładany jest do glukozy?

Które cukry wybierać? Sekret tkwi w tym, jak długo metabolizujemy je na cukry proste?

Słodycze powodują nagły wyrzut insuliny, chwilowy skok energii, a potem jej spadek niczym zjazd w dół na rollercoasterze! Produkty bogate w cukry złożone są trawione znacznie dłużej. Dzięki temu pozostajemy najedzeni przez wiele godzin i nie doświadczamy nagłych spadków energii.

H jak hormony

Bywają niedoceniane albo przeceniane w walce o piękną figurę. W okresie menopauzy spada poziom estrogenu, co zwiększa skłonność do odkładania się tkanki tłuszczowej.

Hormony mają też znaczenie dla tych z Was, które borykają się z chorobami tarczycy. W tym wypadku pomoże odpowiednie dobranie treningu i diety.

Uważasz, że to hormony stoją Ci na drodze do upragnionej wagi? Skontaktuj się z trenerem i wspólnie wypracujcie rozwiązanie w postaci indywidualnego planu treningowego!

I jak IDEAŁ

Stop! Powiedzmy sobie szczerze: nie ma ideałów! Dążenie do bycia ideałem kończy się niepotrzebną frustracją! Bądź najlepszą wersją siebie - to wystarczy. A zamiast starać się sprostać wyzwaniu i być idealna na co dzień, wybierz sobie jeden dzień tygodnia, który będzie Twoim idealnym dniem. Na to składają się:

 • 1 trening
 • 3 posiłki
 • 2 litry wody
 • 5 minut tylko dla Ciebie
 • 1 pozytywna myśl na koniec dnia

Wybierz taki dzień, żeby było Ci najłatwiej to osiągnąć! 

Staraj się swój idealny dzień powtarzać co tydzień - to będzie genialne dla Twojego dobrego samopoczucia i zachowania równowagi.

J jak Jedzenie

Przez setki lat człowiek jadł, żeby żyć. Coraz częściej żyjemy, żeby jeść. A to przekłada się na nasze zdrowie i samopoczucie. Nie chodzi o to, by stosować głodówki, ale o to by jedząc do syta dostarczać sobie odpowiednią liczbę kalorii i składników odżywczych. Nie za dużo i nie za mało.

Jak to zrobić? Skontaktuj się ze swoim trenerem Mrs.Sporty. Wspólnie wdrożycie sprytną koncepcję żywieniową, która dzięki systemowi modułów nie zmusza Cię do liczenia kalorii.

K jak Kalorie albo Kawa

Czy wiesz, że kofeina zawarta w kawie przyspiesza metabolizm? My kawosze jesteśmy tym zachwyceni. Nie na tyle jednak, byś mogła usprawiedliwić codzienne zajadanie ciasta czy tortu do kawy. Wprawdzie koncepcja Mrs.Sporty zakłada małe luksusy, ale jednak jedynie od czasu do czasu.

L jak Lody

Kto ich nie kocha? Niektóre z nas nawet tłumaczą sobie, że zużywamy więcej kalorii do ich spalenia niż pochłaniamy jedząc je. Stop! ???? Nie idź tą drogą! :)

Tradycyjne lody ze sklepu to mieszanka tłuszczu i cukru. Ile kalorii byś nie spaliła jedząc coś zimnego, taki mix nie może być dobry ani dla Twojej figury, ani zdrowia. Ale już sorbet zrobiony samodzielnie w domu? Czemu nie! 

Składniki dla 4 osób: Opakowanie mrożonego mango (400g)

Sposób wykonania: w blenderze kielichowym zmiksuj zamrożone mango na wysokich obrotach. Podawaj od razu po przygotowaniu.

Ł jak łaknienie

Czyli inaczej mówiąc głód.

Miewasz napady wilczego głodu? Postaraj się wdrożyć kilka sprawdzonych zasad:

 • wprowadź stałe pory posiłków i trzymaj się ich
 • postaraj się zrezygnować ze słodyczy i mało wartościowych przetworzonych produktów. Zaspokajają głód tylko na chwilę. Zaraz potem rzucasz się znowu na jedzenie
 • śpij wystarczająco długo. Zbyt krótki sen zaburza gospodarkę hormonalną. Hormony głodu i sytości, a także stresu są wydzielane w zupełnie innych ilościach, jeśli jesteś niewyspana.
 • nie dopuszczaj do zbyt długich przerw między posiłkami. Miej przy sobie choćby koktajl, który wypijesz zawsze, niezależnie od tego, jak zapracowana jesteś. To powinno zniwelować rzucanie się na lodówkę tuż po powrocie z pracy.

M jak Menopauza

Zerkamy na nią niczym dzieci na potwora z szafy i trochę trudno się dziwić. Niski poziom estrogenów zwiększa odkładanie się tłuszczu. Zaburzenia snu powodują nagromadzenie się hormonów stresu, a to zaburza metabolizm tłuszczów. Jakby tego było mało postępuje utrata masy mięśniowej. Jeśli nie ćwiczysz regularnie stracisz aż 10% mięśni w ciągu 10 lat. A to oznacza spadek zapotrzebowania kalorycznego, bo mięśnie spalają kalorie.

Menopauza dla nikogo nie jest łatwym czasem. Przejdź ją razem z nami!

 • Regularnie prowadzona analiza składu ciała pozwoli wychwycić zmiany i szybko reagować
 • Aktywność fizyczna zwiększy zapotrzebowanie kaloryczne i zmniejszy ubytek mięśni
 • Codzienna regeneracja pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie.
 • Właściwa dieta pozwoli Ci poczuć się lepiej i mieć więcej energii.

N jak Nawyk

Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że niektóre z Twoich nawyków są szkodliwe. Ale czy wiesz, że działają niczym lawina śnieżna? Zarwanie nocy powoduje ogromną ochotę na słodycze. Jedzenie słodyczy sprawia, że jesteś non stop głodna i podjadasz między posiłkami. Podjadanie między posiłkami zaburza poziom insuliny we krwi, itd. 

Skup się na zmianie najbardziej szkodliwych nawyków. I nie załamuj się porażkami! Jeśli coś pójdzie nie tak, natychmiast wróć do swoich nowych nawyków. Możesz też spróbować zastąpić jeden, szkodliwy nawyk, innym - pożytecznym.

O jak Otyłość

Otyłość bywa sprowadzana do kwestii estetycznych. Tymczasem to poważny problem zdrowotny, który predysponuje do takich chorób jak nadciśnienie czy cukrzyca.

Od czego zacząć walkę z otyłością? Prowadź przez 7 dni dziennik żywieniowy. Notuj:

 • Czas posiłków
 • Co jadłaś?
 • Jaki był powód, dla którego jadłaś? (głód, stres, flustracja, zmęczenie)
 • Jak się czułaś po posiłku? (pełna energii, zmęczona, w dobrym lub złym humorze)?

Na koniec tygodnia przeczytaj zapiski i wyciągnij właściwe wnioski... 

P jak przepisy

Nie te, które znasz już na pamięć, tylko te, które czekają na odkrycie. Twoje zadanie na najbliższe dni: zajrzyj na nasz blog [KLIK] i wybierz jeden nowy przepis na każdy dzień. W ten prosty sposób nie tylko urozmaicisz swoje menu, ale też wprowadzisz do jadłospisu kilka nowych składników.

R jak Rytuał

Odchudzanie to nic innego jak zmiana starych rytuałów na nowe. Niestety stare rytuały są z nami od lat, więc nie tak łatwo je zmienić. Jak uprościć sprawę?

 • Stwórz harmonogram, który ujmiesz w zdaniu ""Zawsze gdy ... to ..."", np. ""Zawsze gdy wstanę rano, zjem śniadanie przed wyjściem""
 • Nie wprowadzaj zbyt wielu zmian na raz. Jedna w tygodniu to wystarczająco dużo.
 • Zawczasu przewiduj wpadki. Możesz zostawić sobie margines błędu, np. ""Jem słodycze dwa razy w miesiącu"". Jednak zawsze, gdy zboczyłaś z raz obranej drogi, natychmiast na nią wracaj.
 • Znajdź kogoś, kto Cię wesprze.

S jak Spacer

Niedoceniany, a podczas brzydkiej pogody wręcz nielubiany. Tymczasem każdy krok i każdy spacer przybliża Cię do pięknej figury! 30 minut dziennie to minimum dla Twojego zdrowia, urody i pięknej sylwetki.

Gdy przebywasz na dworze fundujesz sobie nie tylko wysiłek kardio, ale też dawkę świeżego powietrza (co w dobie pracy w domu podczas pandemii jest nie do przecenienia!) oraz witaminę D ważną dla odporności i dobrego samopoczucia.

P.S. Spacer możesz wykorzystać na spotkanie się z przyjaciółką. Zamiast plotkować przez telefon wspólnie pokonajcie przynajmniej ze 3 kilometry!

T jak trening albo transport

O tym, jak ważny jest trening, nie musimy Ci mówić. Na szczęście wiesz już również, że wystarczy 2-3 razy w tygodniu trenować po około 30 minut, by osiągnąć wymarzone efekty. Jednak nie mniej ważna jest też Twoja aktywność na co dzień. A tę najłatwiej osiągnąć zmieniając sposób przemieszczania się i środki transportu.

W tym tygodniu Twoim codziennym zadaniem jest, by jeśli to możliwe unikać środków transportu i używać stóp. Zastanów się, którymi trasami możesz równie dobrze iść pieszo? A może na tych nieco dłuższych zmienisz samochód lub autobus na rower?

U jak Uważność

Tak bardzo nam jej na co dzień brakuje! Ciągle gdzieś biegniemy. Za czymś gonimy... Twoim zadaniem jest praktykowanie uważności podczas jedzenia. Nie takie proste, ale wykonalne.

Zjedz posiłek, który możesz zjeść bez rozpraszania się. To znaczy: żadnych rozmów, mediów ani myśli. Skoncentruj się na swoim posiłku. Czy zauważysz różnicę? Czy jesz wolniej? A może składniki smakują inaczej? Czy jesz mniej?

W jak Warzywa

Właściwie możesz je zupełnie pominąć przy liczeniu kalorii! Zawierają ich niewiele, za to dzięki zawartości błonnika sycą. Trudno ich nie kochać podczas odchudzania, prawda? ????

Warzywami możesz zapełnić cały talerz dodając do tego źródło białka i węglowodanów. Im ich więcej, tym lepiej. W idealnej diecie warzywa powinny stanowić połowę każdego posiłku. Podejmiesz to wyzwanie?

X jak Xylitol

W naszej diecie jest wystarczająco dużo cukru. Jeśli tylko masz możliwość, unikaj go jak ognia. Gdy się nie da, zastępuj słodzikami takimi jak xylitol (czy też ksylitol). To prosty sposób na zredukowanie liczby zjadanych kalorii.

Y jak Yoga

Ale też stretching czy ćwiczenia na bazie pilatesu. Elementy rozciągania możesz traktować nie tylko jako część treningu Mrs.Sporty. Stosuj je też na co dzień w domu. Dzięki temu zachowasz gibkość, a figura będzie smuklejsza.

Z jak Zgubione kilogramy

Czyli marzenie każdej z nas! Ile kilogramów mniej chciałabyś ważyć? W jakim czasie chcesz to osiągnąć? Jak będzie wyglądało Twoje życie, gdy już się uda? Przemyśl to i zaplanuj drogę do celu krok po kroku. Pomoże Ci w tym trener Mrs.Sporty.

Umów się na bezpłatne spotkanie z trenerem >>>

24. kwietnia 2023 r.
Zamknij menu