MLEKA ROŚLINNE I ICH CENNE WŁAŚCIWOŚCI

Różne rodzaje mleka roślinnego w szybkim tempie zyskują popularność. Piją je nie tylko osoby z nietolerancją laktozy, weganie, ale również wszyscy ci, którzy nie przepadają za zwykłym, krowim mlekiem. Na sklepowych półkach pojawia się coraz więcej ich rodzajów – migdałowe, sojowe, ryżowe, kokosowe, owsiane, orzechowe. Aż 80 proc. z nas nie trawi prawidłowo mleka krowiego. Koncerny produkujące żywność przyszły nam więc z pomocą i ruszyły z produkcją różnych rodzajów mleka roślinnego. Napoje roślinne różnią się smakiem i właściwościami w zależności od tego, z czego zostały przygotowane. 

Przedstawiamy najbardziej popularne rodzaje mleka:

MLEKO MIGDAŁOWE

Migdały to jedne z najzdrowszych orzechów – zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, a także wiele cennych minerałów (magnez, wapń, potas, cynk). Mleko z tych orzechów ma mało kalorii i jest polecane osobom cierpiącym na choroby układu krążenia oraz ze schorzeniami układu pokarmowego, takimi jak wrzody czy refluks. Mleko migdałowe ma orzechowy, lekko słodki smak i świetnie nadaje się do płatków, kawy oraz ciast. 

 

MLEKO KOKOSOWE

W przeciwieństwie do wody kokosowej, mleko z orzecha kokosowego zawiera dużo tłuszczu i kalorii. Właśnie z tego powodu budzi wiele kontrowersji. Kokosy są jednak dobrym źródłem błonnika, witamin z grupy B oraz C i E. W ich miąższu znajdują się również minerały – żelazo, selen, magnez, fosfor i wapń. Napój taki ma lekko słodki smak i jest dobrym substytutem dla zwykłego mleka. Można go używać do koktajli, pieczenia i kawy. Ze względu na dużą zawartość nasyconych tłuszczów eksperci radzą, by nie spożywać go codziennie, a raczej okazjonalnie.

 

MLEKO SOJOWE 

To najpopularniejsze mleko roślinne. Jest bogate w białko, dlatego chętnie piją je wegetarianie, weganie oraz wszyscy, którzy chcą wzbogacić swoją dietę w ten składnik. Mleko sojowe zawiera również żelazo, wapń oraz witaminy z grupy B. Zanim po nie sięgniesz, pamiętaj, że może wywoływać alergie i jest ciężkostrawne. Mleko sojowe można stosować w kuchni do wszystkiego, jako zamiennik mleka krowiego.

 

MLEKO OWSIANE

Mleko owsiane jest bogate w błonnik i kwas foliowy, zawiera więcej wapnia od mleka krowiego, a ponadto jest źródłem wielu witamin i minerałów. Mała zawartość tłuszczu sprawia, że ma lekko wodnistą konsystencję, dzięki czemu idealnie nadaje się do gotowania i pieczenia.

 

MLEKO RYŻOWE

Mleko ryżowe to dobry wybór dla osób z nietolerancją laktozy. Powinni po nie sięgnąć również ci, którzy muszą ograniczyć cholesterol w diecie. Mleko ryżowe ma jednak mało wapnia i białka, dlatego nie ma wielu zwolenników. Producenci dodają do niego wapń oraz witaminę A i D.

 

Mleka roślinne dobrze sprawdzają się jako zamienniki mleka krowiego. Kupując gotowe produkty, zwracajmy uwagę na skład – unikajmy dodatku substancji słodzących i sztucznych aromatów. W domu możemy przygotować mleko z praktycznie każdego rodzaju orzechów, nasion i zbóż.

05. lipca 2016 r.
Zamknij menu