RWA KULSZOWA

Porada trenerki - Anity

Dzisiaj nasze myśli skierujemy na temat dość popularny wśród was, chociaż często będący sporą niewiadomą. Czym jest RWA KULSZOWA?
Przede wszystkim warto wiedzieć, że rwa lędźwiowa, rwa udowa i rwa kulszowa dotyczą tego samego rejonu. Są to bóle o różnym nasileniu i charakterze zlokalizowane w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, promieniujące niekiedy do pachwiny, pośladka, kończyny dolnej.
Co ten ból generuje lub wzmaga?
Najczęściej zgięcie kręgosłupa, nagła zmiana pozycji, kichanie lub kaszel. Obserwuje się też skurcz mięśni, będący „skurczem obronnym” maskującym prawdziwą przyczynę bólu, a także drętwienie, cierpnięcie.
Skąd bierze się ból?
Objawy bólowe wynikają z ucisku lub podrażnienia nerwu kulszowego lub korzeni nerwowych, z których połączenia powstaje nerw. Dlatego boleć mogą różne okolice, niekoniecznie są to te same rejony ciała każdego dnia.
Jak wygląda osoba, która cierpi na rwę kulszowa?
Taka osoba przybiera pozycję przymusową- jest to spłycona lordoza lędźwiowa, transpozycja tułowia do boku, przodopochylenie miednicy.
Taka osoba prawdopodobnie ma wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych, zmniejszenie siły lub zanik mięśni, zaburzenia czucia, problemy z lokomocją.
Jak wygląda leczenie?
Powinno być to połączenie terapii przeciwzapalnej i przeciwobrzękowej z leczeniem odciążającym. W ostrej fazie używa się leków przeciwbólowych, wskazane jest leżenie w łóżku w miarę możliwości na płaskim podłożu. Po ustąpieniu fazy ostrej bólu pomocna jest fizykoterapia, ćwiczenia ruchowe, nauka pozycji odciążających, przynoszących ulgę. W okresie przewlekłym kontynuuje się zabiegi fizykoterapeutyczne, rozszerza zakres kinezyterapii (czyli terapii ruchem). Warto skupić się na wzmacnianiu mięśni grzbietu i tułowia, kończyn dolnych. Bo lepiej zapobiegać, niż leczyć ;)
Nawet jeśli odnajdujesz siebie w powyższym opisie, warto pamiętać, że każdy przypadek jest inny, wymaga indywidualnego traktowania, dokładnych badań- także neurologicznych! Dlatego jeśli coś Cię niepokoi, warto udać się do specjalisty 

07. lipca 2020 r.
Zamknij menu