Czynniki wywołujące ból głowy – porada Asi

Osoby cierpiące na chroniczne migreny muszą uważać, ponieważ bardzo wiele czynników może powodować silne i przewlekłe ataki. Jednak wiele z tych czynników może wywoływać bóle głowy u osób, które nie cierpią na migreny. Zwykły ból głowy, chociaż o wiele łagodniejszy od ataku migrenowego, może być naprawdę nieprzyjemny, dlatego warto zapoznać się z poniższą listą czynników.

Pogoda

Kiedy na zewnątrz robi się gorąco ryzyko napadu migreny lub silnego bólu głowy wzrasta. Gorące powietrze nagrzewa organizm, powoduje pocenie się i utrudnia pracę całego ciała, przez co łatwiej o atak bólu głowy. Niskie ciśnienie barometryczne, najczęściej poprzedzające deszcz, także może wywoływać bóle głowy, nie powoduje jednak silnych ataków ani migren.

Mocne zapachy

Silny zapach, nawet przyjemny, może wywołać migrenę u wielu osób. Nie wiadomo dokładnie czemu zapach wywołuje bóle głowy. Pewne jest, że ma to wpływ ze stymulowaniem systemu nerwowego. Najczęściej ataki bólu wywołują perfumy, farba i niektóre rodzaje kwiatów.

Aktywność fizyczna

Ćwiczenia, zwłaszcza intensywna aktywność fizyczna, w tym seks, może prowadzić do ataku bólu głowy. Ból najczęściej pojawia się podczas aktywności fizycznej u osób podatnych na migreny - bardzo rzadko występuje jako zwyczajny, lekki ból głowy.

Sery oraz inne produkty zawierające tyraminę

Smakowe i stare sery, takie jak niebieski ser, cheddar, parmezan i sery szwajcarskie wywołują ataki migreny u niektórych osób. Wywołuje je tyramina zawarta w serze - im starszy ser, tym więcej zawiera tyraminy. Tyramina to związek chemiczny, który powoduje zwężanie się, a następnie poszerzanie naczyń krwionośnych (u niektórych osób może to wywoływać migrenę). Tyramina występuje w produktach spożywczych pochodzenia roślinnego i zwierzęcego - najwięcej tyraminy jest w jedzeniu sfermentowanym i zbliżającym się do terminu ważności.

Palenie

Palenie papierosów jest dobrze znane z wywoływania bólów głowy. Palenie może prowadzić do ataku bólu nie tylko u osoby palącej, ale również u biernych palaczy, którzy wdychają dym. Nikotyna powoduje zwężanie się naczyń krwionośnych, które prowadzi do ataku bólu.

Kawa

Kofeina w umiarkowanej dawce może mieć właściwości zapobiegające bólowi głowy - jest składnikiem wielu leków przeciwbólowych. Niestety nadmierna ilość kawy wywołuje bóle głowy, a po odstawieniu jej ból tylko się nasila - brak kawy w organizmie, który wcześniej przyjął dużą dawkę kofeiny powoduje jeszcze większy ból. Rozwiązaniem jest umiarkowane picie kawy w ciągu dnia - zalecane zwłaszcza dla osób z problemami migrenowymi.

05. maja 2015 r.
Zamknij menu