Jagody wspierają działanie mózgu - porada od Agaty

Dodanie jagód do codziennej diety może wspomagać pamięć - jagody przyspieszają działanie mózgu i zapobiegają zanikom pamięci związanym z procesem starzenia się. "Wiemy już od dawna, że jagody działają jak przeciwutleniacze. Teraz dowiedzieliśmy się też, że mają one bezpośredni wpływ na mózg" - mówi naukowiec Marshall Miller, który ujawnił odkryte przez siebie oraz współpracowników rewelacje w magazynie " Journal of Agricultural and Food Chemistry".

Jedzenie jagód wpływa pozytywnie na zapobieganie stanom zapalnym i obumieraniu komórek w mózgu. Połączenia nerwowe, odpowiednio wspomagane przez dobroczynny wpływ jagód, mogą spowalniać zaburzenia mózgu związane ze starzeniem się, takie jak choroba Alzheimera, czy demencja.

     

  • Dwie fazy działania 
  •  

Zespół Millera zbadał wpływ jagód na komórki, zwierzęta oraz ludzi i stwierdził, że przynoszą one wiele różnych korzyści dla starzejącego się mózgu. Jagody to nie jedyne owoce, które mają taki wpływ na działanie mózgu. Podobne korzyści przynoszą jeszcze żurawina, jeżyny, czy truskawki. Dobroczynny wpływ pojawia się w dwóch fazach. W pierwszej fazie zawarte w owocach przeciwutleniacze pomagają chronić mózg przed uszkodzeniami wywoływanymi działaniem wolnych rodników, które pojawiają się w organizmie na skutek utleniania.

Drugą fazą jest zmiana sposobu komunikacji neuronów w mózgu. Zmiana komunikacji neuronów może zapobiegać stanom zapalnym w mózgu, które z kolei prowadzą do uszkodzeń komórek mózgowych. Uszkodzenia komórek mózgowych pogarszają funkcjonowanie mózgu, a co za tym idzie - całego ciała.

     

  • Widoczne efekty 
  •  

Codzienna dawka owoców powoduje polepszenie się funkcjonowania mózguoraz kontrolowania poruszania się u zwierząt - ujawniają naukowcy. Inne badanie, którym objęto ludzi, wykazało, że jedzenie jagód obniża stany zapalne, a nawet poprawia funkcjonowanie mózgu u osób starszych cierpiących na łagodne upośledzenie umysłowe.

Miller i jego zespół uważają, że potrzebne są szersze badania w tej dziedzinie, żeby ustalić, czy takie działanie wywołane jest konkretnym składnikiem w tych owocach, czy kombinacją składników chemicznych w nich zawartych.

27. maja 2015 r.
Zamknij menu