KAWA KULOODPORNA – BULLETPROOF COFFEE

Super alternatywa dla osób które nie mogą obejść bez kawy :)

Kawa z masłem? Oczywiście! Od kilku już lat pija ją wielu ludzi na całym świecie, przede wszystkim w USA, gdzie pomysł się narodził. Jego autor Dave Asprey prowadzący blog o zdrowym odżywianiu spopularyzował picie kawy z tłuszczem po wizycie w Tybecie, gdzie zafascynował go miejscowy zwyczaj dodawania masła z mleka jaków do herbaty. Asprey herbatę zamienił na kawę, mleko jaków na masło robione z mleka krowiego i voila! – okazało się, że pomysł się spodobał. 

Asprey jest wielkim zwolennikiem diety paleo, w której ilość węglowodanów jest niewielka. Kawa z tłuszczem miała się stać zamiennikiem węglowodanowego śniadania zalecanego przez wielu dietetyków. Asprey zaleca oczywiście kawę i tłuszcze sprzedawane przez jego firmę. Podkreśla, jak istotne jest, by masło było robione z mleka krów karmionych świeżą trawą, a kawa powinna być świeżo mielona z ziaren 100% arabiki. Niezbędny w jej składzie jest olej MCT, według nas najlepszy jest kokosowy. 

Bulletproof coffee jest dobrym rozwiązaniem, gdy nie mamy czasu i ochoty jeść śniadania przed porannym treningiem lub pracą.

Daje kopa i energię na kilka godzin. Hamuje łaknienie, więc ma coraz więcej zwolenników wśród osób odchudzających się. Należy jednak pamiętać, że Bulletproof coffee to nie jest pełnowartościowy posiłek. Tak duża ilość tłuszczu każe też zreorganizować pozostałe posiłki, aby całodniowy jadłospis dostarczył nam wszystkiego co niezbędne i w odpowiednich proporcjach. 

 

Jak zrobić Bulletproof?

• 2-6 łyżeczki masła klarowanego (np. firmy Palce lizać!) niesolonego

• 1-2 łyżeczki oleju kokosowego (np. firmy Olejowy raj) • 2 filiżanki parzonej gorącej kawy.

• szczypta cynamonu, kardamonu

• opcjonalnie mleko kokosowe do smaku Wszystkie składniki zblendować – wytworzy się lekka pianka.

23. lutego 2016 r.
Zamknij menu