Dna moczanowa a dieta - czego unikać?

Dna moczanowa  (znana też pod nazwami artretyzm, podagra, skaza moczanowa) związana jest z  podwyższonym stężeniem kwasu moczowego we krwi i  jego gromadzeniem w postaci kryształków w stawach i tkankach. W rezultacie pojawia się stan zapalny, któremu towarzyszy silny, nawracający ból, zaczerwienienie i obrzęk  w obrębie chorego stawu. Objawy często pojawiają się w nocy. Ryzyko skazy moczanowej wzrasta, gdy jednocześnie występuje otyłość, cukrzyca, niewydolność nerek czy nadciśnienie tętnicze.

Chorobie można zapobiec, przede wszystkim dzięki zdrowemu stylowi życia. Co jednak zrobić w  przypadku diagnozy? Zdecydowanie należy przyjrzeć się swojej diecie. Najlepiej całkiem wyeliminować lub mocno ograniczyć:

·         czerwone mięso (wieprzowina, wołowina),

·         tłuste mięsa, podroby, galarety mięsne,

·         owoce morza,

·         rosoły, esencjonalne wywary,

·         wędliny kupowane i tłuste, kiełbasy,

·         słodycze, cukier,

·         olej kokosowy, olej palmowy, margaryna (ze względu na prozapalne nasycone kwasy tłuszczowe),

·         sery pleśniowe, topione,

·         drożdże i wyroby drożdżowe,

·         alkohol,

·         tłuste ryby takie jak śledź, makrela, sardynki, łosoś, szproty, pstrąg, tuńczyk, karp, halibut należy ograniczyć do niezbędnego minimum (100g tygodniowo, ale nie na raz) lub wyeliminować z diety. Tłuste ryby morskie są zdrowymi produktami, ale mogą nasilać objawy dny.

·         Sporna jest kwestia grzybów.

 

Dieta przede wszystkim powinna prowadzić do osiągnięcia optymalnej masy ciała i być oparta o produkty nieprzetworzone, produkty zbożowe pełnoziarniste, warzywa, zdrowe tłuszcze. Źródłem białka mogą być jaja, nabiał średniotłusty i strączki, w dużo mniejszej ilości i rzadziej ryby/mięso. Poza tym jeśli już zdarzy się w jadłospisie mięso, należy ugotować je w dużej ilości wody, zjeść nie więcej niż 100g porcję i bez wywaru. Ryby i mięso nie powinny być spożywane na kolację. Zupy najlepiej gotować na wywarze warzywnym.

 Badania pokazują, że puryny (związki prekursorowe kwasu moczowego) zawarte w  pokarmach roślinnych, np. nasionach roślin strączkowych, są mniej przyswajalne, przez co nie powodują wzrostu poziomu kwasu moczowego we krwi.

 Ze względu na ograniczenie w diecie tłustych ryb wskazana jest suplementacja kwasów tłuszczowych omega-3 (DHA+EPA) i witaminy D, które mają właściwości przeciwzapalne. W zależności od Twojego stanu zdrowia lekarz doradzi Ci odpowiednią dawkę (warto też skonsultować z lekarzem, czy jest potrzeba suplementacji innych składników). Przed wprowadzeniem zmian do jadłospisu skonsultuj się też ze swoim dietetykiem.

 

Autor: mgr Katarzyna Górka

 

Źródła:

1. Dietoterapia skazy moczanowej, K. Drzewiecka, J. Suliburska, Via Medica. 2012

2. The Association of Dietary Intake of Purine-Rich Vegetables, Sugar-Sweetened Beverages and Dairy with Plasma Urate, in a Cross-Sectional Study, L. Zgaga i wsp., PLoS One. 2012; 7(6): e38123

 

18. czerwca 2019 r.
Zamknij menu