Magda radzi - Co jeść po treningu ?

Porady żywieniowe Magdy

Drogie Panie,

Nawiązując do pojawiającego się bardzo często pytania "co jeść przed a co po treningu?" postaram się po krótce streścić Wam informacje z wieczorku żywieniowego poświęconemu właśnie tej tematyce.

Głównym źródłem energii dla organizmu człowieka są węglowodany. Kumulowane są one w postaci glikogenu w wątrobie i mięśniach na „bieżące wydatki” organizmu. Jeżeli podejmujemy wzmożoną aktywność fizyczną wraz z utlenianiem (spalaniem) tkanki tłuszczowej dochodzi do wykorzystywania zapasów glikogenu. Dlatego też nie bez znaczenia jest to, jak wygląda nasz posiłek potreningowy. Musi on przede wszystkim zregenerować dwa elementy: glikogen mięśniowy poprzez spożycie odpowiedniej dawki węglowodanów oraz „naprawić” strukturę mięśnia wraz z porcją pełnowartościowego białka.

PO TRENINGU

Glikogen najlepiej uzupełnić zaraz po treningu. Zaleca się aby w pierwszej dawce węglowodanów dominowały te, które z łatwością podniosą nam poziom cukru we krwi. A więc dobrym wyborem po porannym treningu będzie np. owoc. Pamiętajmy jednak, że jedna porcja owoców to 100g. Ta ilość owoców w zupełności zapewni naszym mięśniom wystarczającą ilość energii do kolejnego pełnowartościowego posiłku, który powinniśmy spożyć do ok 1,5 godzin po treningu. Kolejny posiłek powinien już uwzględniać produkty bogate w węglowodany złożone, błonnik (kasze gruboziarniste i warzywa) oraz pełnowartościowe białko (mięso, jaja, ryby).

 

Posiłek po treningu wieczornym również musi mieć miejsce. Nie będzie on jednak tak duży jak po treningu porannym, ale nasz organizm potrzebuje go do prawidłowej regeneracji po ćwiczeniach. Posiłek ten powinien bazować na warzywach i produktach będących dobrym źródłem białka. Dodatkowo w kolejnym dniu musimy pamiętać o zjedzeniu pełnowartościowego śniadania.

PRZED TRENINGIEM

Podczas wieczorku żywieniowego skupialiśmy się głównie nad tym co jeść po trenigu, jednak przypomnę że aby organizm zaczął czerpać energię z tkanki tłuszczowej, musi mieć tzw. rozrusznik w postaci choć niewielkiej ilości węglowodanów które pozwolą wykorzystywać tłuszcz jako źródło energii.  Dlatego też jak najbardziej prawidłowym będzie rozpoczęcie ćwiczeń ok 1,5 godziny po pełnowartościowym śniadaniu, zawierającym np. płatki owsiane, orzechy, owoce i chudy twarożek.

 

Posiłek przed treningiem wieczornym jest stosunkowo mniej obfity niż przed treningiem porannym, gdyż ćwicząc po południu czerpiemy także energię z posiłków, które zjedliśmy wcześniej. Tak więc posiłkiem dającym energię do treningu wieczornego może być mały podwieczorek bogaty w węglowodany (ciemne pieczywo, brązowy makaron, kasze z warzywami).

Należy zapamiętać, że jeśli chcemy spotęgować efekt ćwiczeń, to nieodłącznym elementem jest właściwa dieta. Słuszne jest również stwierdzenie, że tłuszcz spala się w ogniu węglowodanów.

 

 

Magdalena Łostowska

 

 

17. lipca 2015 r.
Zamknij menu