Ból kręgosłupa - prawda i fałsz?

Fałsz

"Odczuwam silny ból kręgosłupa - najlepiej pozostać w łóżku." W rzeczywistości odpoczynek nie powinien trwać dłużej niż 2-3 dni, potem jak najwcześniejsze uruchamianie.

fałsz

"Ból kręgosłupa oznacza konieczność leczenia operacyjnego." Nieprawda - zaledwie <1% wszystkich osób z bólem kręgosłupa wymaga leczenia operacyjnego.

fałsz

"Ból kręgosłupa wymaga dalszej diagnostyki obrazowej, najlepiej badania rezonansu magnetycznego (MRI)." Wczesna diagnostyka w bólu ostrym zalecana jest jedynie w razie występowania objawów alarmowych. Z kolei w bólu przewlekłym, czyli trwającym przynajmniej 2 miesiące wskazana jest w wybranych przypadkach.

fałsz

"Dźwiganie ciężkich przedmiotów powoduje ból kręgosłupa." Kluczowe znaczenie ma sposób dźwigania, nie waga przedmiotu. Stosując niewłaściwą technikę dźwigania można uszkodzić kręgosłup podnosząc nawet stosunkowo lekkie przedmioty.

fałsz

"Ból kręgosłupa w podeszłym wieku częścią procesu starzenia, nie można nic zrobić." Obecnie dostępnych jest coraz więcej metod - fizjoterapeutycznych, chirurgicznych i innych, które umożliwiają leczenie w każdym wieku. Ponadto nasilony ból kręgosłupa może świdczyć o poważnej chorobie - zobacz objawy alarmowe.

fałsz

"Odczuwam silny ból kręgosłupa - grozi mi paraliż." W odcinku lędźwiowym nie ma rdzenia kręgowego, tylko korzenie więc paraliż jest ekstremalnie mało prawdopodobny. W odcinku piersiowym i szyjnym ryzyko uszkodzenia rdzenia kręgowego dotyczy schorzeń poważnych, takich jak guzy nowotworowe czy niestabilność po urazach. Obecność objawów alarmowych ułatwia rozpoznanie.

fałsz

"Od jakiegoś czasu boli mnie kręgosłup. Na pewno powodem jest wypuklina krążka międzykręgowego (dysku)." Choroba zwyrodnieniowa odpowiada za około 1-3% przypadków bólu kręgosłupa.

prawda

"Ból kręgosłupa częściej dotyczy osób otyłych."Prawda - kręgosłup jest o wiele bardziej obciążony, do tego przesunięty jest środek ciężkości.

prawda

"Aż do 90% wszystkich ludzi skarży się na ból kręgosłupa w trakcie swojego życia." Prawda, jest to w pewnym sensie kara za wyprostowaną sylwetkę ciała.

prawda

"Podstawą leczenia bólu kręgosłupa jest aktywność fizyczna." Chociaż brzmi to nielogicznie na ból kręgosłupa najlepszy jest ruch. O ile w ostrej fazie ruch może być istotnie ograniczony zalecane jest możliwie wczesne uruchamianie.

zródło drkregoslup.pl/anatomia-kregoslupa-bol-karku/rwa-kulszowa/bol-kregoslupa-prawda-i-falsz

18. listopada 2014 r.
Zamknij menu