Mus czekoladowy z tajemniczym składnikiem!

Pewnie zastanawiacie się z jakim tajnym składnikiem jest nasz przepyszny mus czekoladowy, do którego potrzebujesz tylko 2 SKŁADNIKÓW. Przez chwilę pomyśl i się zastanów. Zgadnij! Jeżeli już masz swój typ przeczytaj dalej i dowiedz się co to za przepis na pyszny deser!

 

Naszą propozycją na przepyszny deser każdego czekolado-maniaka to mus czekoladowy z AGUAFABY! Dla tych, którzy nie wiedzą Aquafaba to woda z puszki z ciecierzycy lub płyn pozostający po jej gotowaniu, więc jeśli na obiad planujesz posiłek właśnie z ciecierzycą to nie wylewaj wody! Gotuj nie marnuj! Aguafabę wykorzystują weganie jako zamiennik białek jaj, więc dzisiejszy przepis jest jak najbardziej wege. Co będzie potrzebne?

 

- 150 ml wody z ciecierzycy

- 120g gorzkiej czekolady ( im więcej % kakao tym lepiej, ale możesz również zmieszać gorzką czekoladę z mleczną - wszystko zależy od Twoich smaków, my preferujemy samą gorzką!)

 

Wodę z ciecierzycy ubijaj mikserem na gęstą pianę przez 7-10 min. Czekoladę roztop w kąpieli wodnej. Jak czekolada ostygnie, ale będzie dalej płynna stopniowo dodaj pianę z aquafaby i wymieszaj. Gotową mieszankę rozdziel do małych pojemniczków i odstaw do lodówki na 2-3h. Jak deserki będa gotowe możesz je zjeść od razu, ale możesz również je udekorować jak uważasz - świeżymi owocami, musem z owoców świeżych, bądź mrożonych - wszystko zależy od Ciebie! U nas postawiłyśmy na mus z mrożonych owoców leśnych. SMACZEGO!

22. maja 2020 r.
Zamknij menu