Warto jeść owsiankę.

Wartość odżywcza PŁATKÓW OWSIANYCH.

Owies i jego przetwory kompleksowo pokrywają zapotrzebowanie na składniki odżywcze organizmu. Sportowcy cenią płatki owsiane za to, że są źródłem siły, kobiety za właściwości odchudzające i odmładzające, a lekarze korzystają z ich działania leczniczego i ochronnego. Przekonaj się, że warto jeść owsiankę

     

  • Bogactwo witamin. Spośród wszystkich zbóż, ziarno owsa jest nie tylko najbogatsze w białko, ale także wyposażone w najlepszy zestaw aminokwasów. W owsiance znajdziemy miedzy innymi: witaminy B6 ( pozytywnie wpływa na koncentrację i zapobiega anemii ), B1 ( wspomaga walkę ze zmęczeniem, poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci ), E i PP oraz mikroelementy: potas, wapń, jod, selen, magnez, fosfor, krzem, cynk, mangan.
  • Owies zawiera też substancje działające antydepresyjnie i likwidujące zły nastrój.
  • Samo zdrowie. Żródło błonnika w porównaniu z innymi zbożami płatki owsiane zawierają najwięcej błonnika rozpuszczalnego, ma właściwości prebiotyczne.
  • Wpływ na nasze zdrowie. Najzdrowszy pokarm świata - udział płatków owsianych w codziennej diecie zapewnia większą sprawność fizyczną i wytrzymałość. Na pierwszy posiłek dnia i jako przekąski jedzą je kulturyści, biegacze, zawodowi kolarze. Systematyczne spożywanie owsianki pomoże nam zwalczyć problemy ze wzdęciami, zaparciami oraz zgagą. Nie możemy również zapomnieć o tym, że płatki obniżają poziom cholesterolu (oczywiście tego złego), stabilizują poziom cukru we krwi, zapobiega rozwojowi miażdżycy.
  • Źródło przeciwutleniaczy.  Teraz miłą informacja dla wszystkich pań. Owsianka posiada w sobie przeciwutleniacze, które opóźniają proces starzenia. Pozytywnie wpływają na wygląd naszej skóry, włosów, paznokci. Nie pozostaje nam nic innego niż jedzenie owsianki i cieszenie się pięknym, młodym wyglądem :).
  •  

Tak naprawdę owsianka jest dla każdego!

źródło: http://tipsforwomen.pl/dlaczego-warto-jesc-owsianke/

15. kwietnia 2015 r.
Zamknij menu