Co jeść po treningu?

Jedz z głową i chudnij

Na Waszą prośbę nasz dietetyk klubowy radzi, co wybrać na posiłek potreningowy. 

Zanim przejdziemy do udzielenia gotowych rozwiązań, dobrze byłoby sięgnąć po informacje związane z metabolizmem i funkcjonowaniem naszego organizmu. 

Niezwykle ważną rzeczą jest zdane sobie sprawy, że trening, a szczególnie ten mocny, powoduje straty energetyczne w naszych mięśniach. W czasie treningu na maszynach lub treningu interwałowego, nasze mięśnie zużywają glikogen mięśniowy czyli cukier złożony. Glikogen jest zmagazynowany w naszych mięśniach i w wątrobie. Ten wątrobowy rozkłąda się w czasie snu, natomiast ten mięśniowy - wtedy, kiedy pracują mięśnie. Glikogen daje energię Twoim mięśniom, dlatego mogą wykonywać silniejszą pracę i spalać więcej energii. 

Po treningu równie ważne jest uzupełnienie zużutego glikogenu mięśniowego, aby móc intensywnie i energicznie ćwiczyć podczas kolejnej sesji treningowej. Pamiętajmy, że im mocniejsze i im więcej mamy mięśni, tym szybciej pracuje nasz metabolizm. Więc... czy tak naprawdę jedząc same białko po treningu uzupełnimy zapasu glikogenu mięśniowego? Otóż... nie! Równie ważne będą węglowodany.

 

 

Co jest najlepszym źródłem węglowodanów po treningu?

- ryż brązowy, paraboiled, basmati

- kasza gryczana, jaglana, jęczmienna

- płatki owsiane, gryczane, jaglane, żytnie, orkiszowe, jęczmienne

- pieczywo pełnoziarniste

- wafle ryżowe

- ciemny makaron lub makaron z pszenicy durum

- komosa ryżowa

 

- amarantus

- owoce, owoce suszone

 

A co z nich przygotować? Zaglądajcie na naszego bloga :) 

23. listopada 2016 r.
Zamknij menu